poniedziałek, 8 sierpnia, 2022
Strona głównaFotografiaTwarda rzeczywistość życia w pokojach o powierzchni 43 stóp kwadratowych w Korei...

Twarda rzeczywistość życia w pokojach o powierzchni 43 stóp kwadratowych w Korei Południowej

Korea jest powszechnie znana ze swojej różnorodnej kultury, wspaniałych drapaczy chmur, pysznego jedzenia i wysoko rozwiniętej technologii. Jednak południowokoreański fotograf Sim Kyu Dong pokazuje nam drugą stronę medalu, opowiadając o „Goshiwon” —  maleńkim, ciasnym, tanim mieszkaniu, w którym mieszkają najbiedniejsi mieszkańcy Korei Południowej. Okazuje się, że służy on również jako dom dla ludzi, którzy wylądowali na bruku lub borykają się z problemami psychicznymi albo niepełnosprawnością. I właśnie w takich przypadkach Gosiwon staje się źródłem nadziei, a nie rozpaczy.
Sim opowiada nam co myśli o takich warunkach, kogo przeważnie stać na tego typu pokoje, a co najważniejsze, dlaczego ludzie w ogóle decydują się w nich mieszkać.

Goshiwon jest zbudowany dla ludzi przygotowujących się do różnych testów i egzaminów.

© simkyudong / Instagram

© simkyudong / Instagram
„Pokoje są dość małe. Służą tylko do spania i nauki” – wyjaśnił Sim. Jednak obecnie Goshiwon stał się tanią przestrzenią życiową, która nie wymaga depozytu od każdego, kto chce tam zamieszkać. Nawet jeśli chcesz wynająć małą pracownię w Seulu, musisz wpłacić kosztowny depozyt, a czynsz jest bardzo wysoki. Dlatego niektórzy ludzie, którzy nie mają zbyt wiele pieniędzy, pomieszkują w Goshiwon.

Życie w tym miejscu ma swoje wady i zalety.

© simkyudong / Instagram

© simkyudong / Instagram
Pokoje w Goshiwon zazwyczaj są wyposażone w łóżko, biurko oraz szafę do przechowywania rzeczy, jednak pozostały asortyment dzielony jest z innymi mieszkańcami. Przede wszystkim, spanie w bardzo małym łóżku sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Nawet jeśli zamkniesz drzwi i zostaniesz sam, wcale tak się nie czujesz. Nie da się zignorować hałasów dochodzących z innych pokoi oraz wspólnego korytarza. „Jednak gdy pierwszy raz zamieszkałem w Goshiwon i tak było lepiej, niż się spodziewałem. Mogłem prowadzić proste życie z kilkoma sztukami ubrań i bagażem w małym pokoju. Było to miejsce, które sprawiło, że mimowolnie poczułem urok minimalistycznego życia” – dodał Sim.

Goshiwon to dobry początek.

© simkyudong / Instagram

© simkyudong / Instagram
Sim stwierdził, że Goshiwon może wydawać się rodzajem mieszkania, które pojawiło się jako alternatywa dla wysokich kosztów wynajmu w Seulu, ale bez niego nie mógłby nawet myśleć o wyjeździe do stolicy ze swojego rodzinnego miasta. „Z tego powodu niektórzy młodzi ludzie, którzy właśnie zrobili swój pierwszy krok w dorosłość, mieszkają w Goshiwon, dopóki nie zaoszczędzą wystarczająco dużo pieniędzy, aby wynająć dom”.

Ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane.

© simkyudong / Instagram

© simkyudong / Instagram
Koszt zależy od jakości obiektów. Goshiwon przedstawiony na zdjęciach Sima jest najtańszy, a jego czynsz wynosi około 200 dolarów. Inne lokale mają nieco lepsze wyposażenie i kosztują w granicach 500 dolarów. Pokój z łazienką jest droższy i kosztuje zazwyczaj dodatkowe 5 dolarów. A mieszkania z oknem są warte więcej od tych, które go nie mają. Czynsz różni się również w zależności od tego, czy okno wychodzi na korytarz, czy na zewnątrz.
ZOBACZ RÓWNIEŻ

NAJPOPULARNIEJSZE