Badacze kultury koreańskiej często powtarzają, że „wszyscy lubią rozmawiać o Korei Północnej, bo można o niej powiedzieć wszystko”. Faktem jest jednak, że pewne wiadomości – jak doniesienia o tym, że Kim Dzong-un użył miotacza ognia do spalenia jednego ze swoich ministrów czy ogłoszenie o udanym lądowaniu na Słońcu – ciężko jest udowodnić.
Postanowiliśmy rzucić trochę światła na życie zwykłych ludzi w Korei Północnej w porównaniu do Korei Południowej. Podział Korei miał bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie w obu krajach.
Pjongjang kontra Seul
Z lotu ptaka obie stolice jawią się jako wielkie „megalopolis”. Okazuje się jednak, że wieżowce w Pjongjangu są prawie takiej samej wysokości jak bloki mieszkalne w Seulu czy Busan.
Wspólna panorama
Dwa miasta dzielą wspólną panoramę na rzekę Han, a widoki z jej przeciwległych brzegów są całkiem podobne. Liczba samobójstw w Korei Południowej jest jednak o wiele wyższa, a skoki z mostów nie należą do rzadkości. Rzecz w tym, że niektórzy nie potrafią poradzić sobie ze swoistym „wyścigiem szczurów”, jaki tam panuje. Idea zbalansowanego rytmu życia w Korei Południowej po prostu nie istnieje – głównym celem każdego człowieka jest sukces i samorealizacja.
Śródmieście
Tak wyglądają osiedla biznesowe w obu stolicach.
Obszary mieszkalne
Właśnie tak wyglądają typowe osiedla mieszkalne w obu krajach. Ciekawostką jest, że w Korei Północnej ludzie nie płacą rachunków za mieszkanie i usługi komunalne: mieszkania otrzymują bowiem za darmo po zarejestrowaniu małżeństwa. Z kolei małe mieszkanie w Korei Południowej może kosztować nawet 180 000 dolarów.
Moda
Jeśli chodzi o modę, w Korei Północnej istnieje wiele fałszywych mitów na ten temat (na przykład informacje o tym, że kobieta nie może nosić spodni lub że istnieje tylko pewna liczba zatwierdzonych fryzur). Całkiem modne ubrania można zakupić w międzynarodowych supermarketach (dla bogatych ludzi) lub u sprzedawców w Chinach. Oczywiście nie ma porównania z Koreą Południową, uważaną za jeden z najbardziej stylowo ubranych krajów świata. Oba państwa dzieli aż 50 lat rozwoju mody.
Edukacja
Edukacja w Korei Północnej opiera się na 1 roku szkoły przygotowawczej i 10 latach obowiązkowej nauki. Po tym czasie młodzi geniusze i bogate dzieci dostają się na uniwersytety, zaś reszta uczniów zaczyna szukać pracy. Co prawda literatura zachodnia i geografia należą do przedmiotów szkolnych, jednak aby zademonstrować zachodni styl życia, nauczyciele odwołują się głównie do krajów afrykańskich. W Korei Południowej natomiast nauka w szkole trwa 12 lat, a tamtejsze uniwersytety uważane są za jedne z najbardziej prestiżowych na świecie. Wielu studentów z różnych krajów wręcz marzy o odbyciu tu praktyk.
Zatrudnienie
Tak właśnie wygląda przerwa w pracy – jak widać, nawet 70 lat nie było w stanie wymazać starych nawyków. Ile wynosi średnia pensja w Korei Północnej? To około 3 dolarów dziennie (łącznie z biletami na jedzenie!). Średnie zarobki w Korei Południowej są około 1000 razy wyższe.
Kultura
Jasny i energiczny K-pop wręcz zaszokował uciekinierów z północy. Mało tego – wielu ludzi po opuszczeniu Korei Północnej musi przejść 3-miesięczny kurs, aby przystosować się do nowoczesnego życia.
Żywność
W Korei Północnej co prawda nie ma głodu, ale widoczny jest niedobór owoców i warzyw, dlatego bardzo popularne są między innymi jabłka i kapusta. Brak pokarmów bogatych w białko wpływa na wzrost przeciętnego człowieka – ludzie są tam o wiele niżsi w porównaniu do Koreańczyków z Południa. Aby wypełnić tę lukę, poluje się tam na żaby i żółwie. W foodtruckach na ulicach dużych miast można kupić kiełbaski, lody, popcorn i bułeczki z mięsem na parze. Seul natomiast może zaoferować nie tylko bogatą kuchnię narodową, ale także wiele różnorodnych dań europejskich.
Transport publiczny
Historia głosi, że Pjongjang ma tylko 3 stacje metra, z których korzystają wyłącznie obcokrajowcy. To jednak nieprawda! System metra w Korei Północnej został zbudowany na kilka lat przed tym w Seulu i wszyscy mogą z niego korzystać bez ograniczeń.
W Korei Północnej nie można kupić samochodu – to przywilej zarezerwowany jedynie dla wojskowych i urzędników państwowych. Mieszkańcy zazwyczaj korzystają zatem z transportu publicznego lub rowerów.
Technologia
Nie myślcie, że Koreańczycy z Północy w ogóle nie mają gadżetów! Korea Północna ma własną fabrykę, która produkuje telewizory, laptopy i smartfony (telefon „Arirang” działa nawet na Androidzie). Są one produkowane w Chinach, a firmowane w Korei Północnej. Mało kto jednak ma tam wystarczająco dużo pieniędzy, by kupować tego typu towary.
Wypoczynek
Jak widać na zdjęciach, Korea Północna ma pola golfowe. Zwykli obywatele oczywiście nie grają w tego typu gry… Właściwie nawet nie wiedzą, co to takiego.
Park Wodny Munsu jest jednak popularny na całym świecie.
Podsumowanie
Korea Północna może być nazywana najbardziej zamkniętym i skrytym krajem na świecie, ale nie należy wierzyć w każdy mit na jej temat. Chyba wszyscy widzieliśmy zdjęcie Półwyspu Koreańskiego z kosmosu, na którym Korea Północna jest całkowicie ciemną plamą. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej, zauważysz, że Władywostok, miasto we wschodniej Rosji, i kilka miast w Chinach również wydają się być usunięte.